Şehirlerarası Kara Ulaşımında Çocuk ve Engelliye İndirim

Şehirlerarası Kara Ulaşımında Çocuk ve Engelliye indirim – gerçekten var mı?

Karayolları Taşıma Yönetmeliğinde yapılan 6. değişiklik 19 Kasım 2006 tarihinde 26351 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu Yönetmeliğin 48. maddesinin h ve ı şıklarında aynen şöyle belirtilmiştir:

h) 6 yaşın altında olan çocuklar yolcu bileti düzenlenmeksizin kucakta seyahat edebilirler. Bunlar için ayrı koltuk talep edilmesi halinde, bilet ücreti %30 indirimli düzenlenir.

ı) 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunlu olup, 6-12 yaş arası çocuklar ile yaş şartı aranmaksızın özürlüler için bilet ücreti % 30 indirimli düzenlenir.

Bu yönetmeliğe göre şehirlerarası karayollarında seyahat eden yaşları kaç olursa olsun engelliler derecesi %40’ın üzerinde olan tüm yolculara bilet fiyatında % 30 indirim düzenlenmesi gerekir. (Engellilik derecesini ıspatlamak için firmalar sizden engelli kimliği ya da engellilik derecesi belirtilmiş olan nufüs cüzdanını göstermenizi isteyebilirler.)

Ancak bir çok yönetmelikte olduğu gibi bu konuda da uygulamada sıkıntılar var. Biz Hüseyin Can’la sık sık Bursa Eskişehir arası seyahat ediyoruz. Şimdiye kadar bilet aldığımız otobüs şirketlerinden bir şirket hariç ya %30 indirim alamadık ya da “engelli ve çocuk kontenjanımız dolmuştur” diyerek hiç indirim yapmamışlardır. Özellikle yoğunluk yaşanan tatil ve bayram dönemlerinde indirimden yararlanmak nerdeyse mümkün olmuyor.

Dün Bursa dönüşü yine aynı problemi yaşayınca bu konuyu biraz daha araştırmaya karar verdim. Şikayetimi T.C. Ulaştırma Bakanlığı Kara Ulaştırması Bölge Müdürlüğüne iletmem gerektiğini öğrendim ve bu sabah arayıp yetkili kişiyle görüştüm. Bu konuda çok şikayet aldıklarını , firmalardan savunma yapmaları istediklerini anlattı yetkili kişi. Firmalar ya “hiç boş koltuğumuz yoktu” ya da “yolcu engel durumunu gösteren belgeyi gösteremedi” gibi mazeretler öne sürüyorlarmış. Bu gerekçeler doğru olmasa bile yolcu haklı olduğunu ispatlayamadığı için şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketlere bu konuda yaptırım uygulanamıyormuş.

T.C. Ulaştırma Bakanlığının bu konunun üzerine gitmesini gerekirse bu sorunları araştırması için müfettiş görevlendirmesini rica ediyorum.

Böyle sorunla karşılaşan yolcular lütfen şikayetlerini yapsınlar. Şikayetlerinizi yapacağınız Kara Ulaştırma Bölge Müdürlüklerinin telefon numaralarına Şehirlerarası otobüs terminallerindeki zabıtadan alabilirsiniz ya da buradan ulaşabilirsiniz.

Reklamlar

Her türlü yorumlarınızı bekliyorum...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: