Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi

dr-ayten-bozkaya-hastanesiBursa’da faaliyet gösteren Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye’nin Sağlık Bakanlığına bağlı tek spastik çocuklar hastanesidir.

Merhum Dr. Ayten BOZKAYA tarafından spastik çocuklar için rehabilitasyon merkezi yapılması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bağışlanan arsaya 1994 yılında inşaat başlamış ve 1996 yılında tamamlanmıştır, 1997 yılında hastane olarak hizmete açılmıştır. Gelen hastaların yoğunluğundan dolayı yetersiz kalan hastaneye 2004 senesinde ek bina inşa edilmiştir.

(Dr. Ayten BOZKAYA ayrıca hastane arazisine komşu iki arsayı da bağışlamış ve bunlara bir Anaokulu ve İlköğretim Okulu yapılmıştır. Dr. Ayten BOZKAYA’yı örnek davranışlarından dolayı her zaman minnetle anacağız.)

Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi serebral palsili çocuklar için yatarak ve ayaktan diğer engelli çocuklar için ise ayaktan tedavi bölümleri içeren rehabilitasyon hizmeti ve bulunduğu bölge halkına da poliklinik hizmeti vermektedir.

Hastanede
• Acil
• Yetişkin ve çocuk olmak üzere 2 Fizik Tedavi Polikliniği
• Sağlıklı ve engelli olmak üzere 2 Çocuk Polikliniği
• Nöroloji Polikliniği
• Ortopedi Polikliniği
• Kadın Doğum Polikliniği
• Psikoloji Uzmanı
• Beslenme Uzmanı
• 8 Fizyoterapist
• 2 Özel Gelişim Uzmanı
• Grup Eğitimi Öğretmeni
• Yüzme Havuzu
• Elektrik Stimülasyon Cihaz (kasları güçlendirmek için kullanılır) Odası
• EEG
• ENMG
• Laboratuar
• Röntgen bölümleri ve uzmanları hizmet vermektedir.

Hastane Polikliniklerinde engelli çocuklara öncelikli olarak bakılmaktadır.

Ayrıca 54 yataklı serviste engelli çocuklar yatılı olarak tedavi edilmektedirler. Burada Bursa ili, ilçeleri ve diğer tüm şehirlerden hastalar yatış yapmaktadırlar.

Serebral Palsi tanısı konulan çocukların yanı sıra down sendromu, sipina bifida, kas hastalığı ve diğer bedensel engelli çocuklar da burada takip edilmektedir. Bunların dışında doğduktan sonra gelişmelerinde anormallik gözlenen ve nörolojik rahatsızlıklardan şüphelenen çocuklar bu hastaneye sevk edilmekte ve incelenmektedir.

Yatılı serviste çocuklar anneleriyle birlikte ortalama üç ay süren uzun bir rehabilitasyon döneni geçirmektedirler. Anne ve çocuğun bu uzun dönemi en rahat şekilde geçirebilmeleri için odalar ev ortamını aratmayacak şekilde tasarlanmıştır. Yerlerin tamamı halı kaplıdır, banyo ve tuvalet odaların bir bölümüne yapılmıştır, her odada iki anne ve iki çocuk için yatak mevcuttur. Ayrıca yine her odada dolap, televizyon, buzdolabı ve telefon vardır. Bunun yanı sıra yeme güçlüğü olan çocuklara özel yemek pişirmek ve bebeklerin mamalarını hazırlamak için bir de ortak kullanılan mutfak bulunmaktadır.

Bu bölümde yatan çocuklar yoğun fizik tedavi ve eğitim aldıkları için çok önemli gelişmeler sağlanmaktadır. Anneler de hastanede yattıkları sürece tedaviye dahil edilmektedirler.

Hastanede tedavi süresinin uzun sürmesi ve yatak sayısının az olması sebebiyle bir seneye varan bir bekleme süresi vardır. Sadece ortopedik ameliyat sonrası ve botoks uygulandıktan sonra yoğun fizik tedavi görmesi gereken hastalar bekletmeden hastaneye yatırılmaktadırlar.

Hastaneye çevre ilçelerden belediyelerin tahsis ettiği otobüslerle belli günlerde ayaktan tedavi olan hastalar gelmektedir. Bursa’nın değişik semtlerinden yine haftanın belli günlerinde belediyenin servisleri hastaları Hastaneye getirmektedir.

Hastane tedavi ve rehabilitasyon dışında kamuoyunu bilinçlendirme adına çalışmalar yapmaktadır. Engele yol açan nedenler, engellilik nasıl engellenir, kalıtımın rolü, gebelikteki riskler, beslenme bozukluğu, engelli tanısı konmuş hastalar nasıl tedavi edilir gibi konularda aydınlatıcı bilgiler verir. Ailelere ve çocuklarına psikolojik destek sağlar, aile eğitimi ve danışmanlığı hizmeti sunar. Sivil toplum örgütleri ve ilgili kurumlarla iş birliği yapar, sosyal etkinlikler düzenler, engellilerle ilgili araştırma yapar, bu konularla ilgili eğitim, seminer ve kongrelere katılır.

Adres: Altınova mah. Ali Galip Yaldız cd. Osmangazi/BURSA

Tel: 0224 216 00 66
Fax: 0224 216 00 70

Reklamlar

Her türlü yorumlarınızı bekliyorum...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: