Seyran Köyü Bursa-Karacabey

P1020069Köy yaşantısının Hüseyin Can’ın hoşuna gideceğini düşündüğüm için hafta sonu Bursa Karacabey’e bağlı Seyran köyünde yaşayan arkadaşımın ailesine ziyaret ettik. Hüseyin Can iki gün boyunca sadece yatmak için eve girdi… kalan zamanın tümünü ya köyü gezerek geçirdi ya da evin önündeki sedirde oturdu. Temiz hava, yeşillik ve hayvanlar onun çokkk hoşuna gitti…

Daha önceki yazılarımda belirtmiştim, dil ve çene kasları düzgün çalışmadığı için Hüseyin Can sesleri çıkarmakta zorlanıyor… kelimeleri kendince yorumluyor. Anlaşılmadığı durumlarda da işaretlerle anlatmaya çalışıyor söylemek istediklerini. Biz alıştık, onu bu şekilde gayet iyi anlıyoruz. Onunla bir süre zaman geçiren insanlar da bir süre sonra onun “dilinden” anlamaya başlıyorlar. Köyde kaldığımız sürede de bu böyle oldu. Ben Hüseyin Can’ın kendisini ifade etmek için kullandığı kelimelere ve işaretlere “hüseyincanca” diyorum :)

P1020185

.

Köyde ineklerin olduğunu duyunca Hüseyin Can daha ilk günden “süt sağıp size içireceğim” diye tutturdu. Ama maalesef bir türlü ineklerin sağıldığı saati denk getiremedik. Hoş denk gelseydi bile inekleri sağmak Hüseyin Can’ın tahmin ettiği gibi kolay bir iş değil ama bunu denemesi bile ona yetecekti. Biz de ineklere damın kapısından bakmakla yetindik…

.

P1020306

.
.

Genel olarak Hüseyin Can hayvanlarıseviyor ve dokunmak istiyor. Köyde hayvan bol olduğu için Hüseyin Can’ın hayvanlarla teması da çok oldu… onları dokunup sevdi. Hüseyin Can’ın hayvanlardan korkmamasına hoşuma gidiyor.

.
.

P1020282

.

Köyde tek sıkıntımız yollar oldu… köy yolları tekerlekli sandalye için uygun değil. Bereket yakın zamanda yağış olmamıştı, yollar çamur olsaydı kesinlikle gezemezdik. Ortopedik engelliler için köy yaşantısının uygun olmadığını anlamış olduk.  Köyde yaşamış olsak tedavi ve rehabilitasyona ulaşmakta da zorlanırdık muhtemelen. En iyisi biz köyleri ziyaret etmekle yetinelim :)

Hüseyin Can Seyran Köyünden üzülerek ayrıldı :(

.

P1020169 P1020208P1020298P1020182P1020165 P1020077

We spent last weekend in the Seyran village near Bursa. I thought Hüseyin Can might like the village life so we visited the family of a friend of mine.

For two days, Hüseyin Can only went inside to sleep at night. The rest of the time, we went around the village or he sat outside the house with the other people (see first picture). He liked the clean air and all the green very much.

Hüseyin Can cannot speak properly. His tongue and chin muscles don’t function properly so that he has problems producing sounds. He can only say very few words properly. We have learned to understand what he wants to say. Hüseyin Can is a clever boy. When he sees that the words that he is trying to say are not enough to make him self understood, he uses signs (gestures or mimic) or points at something. If we still can’t understand him, we ask yes/no type of questions which usually helps. He doesn’t give up anyway until we understand what he means. People who spent some time with him start to understand his “language”. The family we stayed with in the village also started to understand him.

When Hüseyin Can heard that there were cows in the village, he insisted to milk a cow and gives us the milk to drink. Unfortunately, we always missed the time when they were milked. Of course, milking the cows isn’t as easy as Hüseyin Can thinks but even trying it once would have made him happy. So, we only got to watch the cows.

Hüseyin-Can generally likes animals and wants to touch them. Because there are many animals in the village, he had a lot of opportunities to do that. Especially the dogs there like children. It’s a huge advantage that Hüseyin-Can is not afraid of animals.

The only problem we have in villages like this are the roads. Such village roads are not suitable for wheel chairs. We were lucky that it hadn’t rained for a while. If the roads had been muddy, we wouldn’t have been able to move about and see the village. It is generally much easier for people with physical disabilities to live in the city where it is also easier to go to rehabilitation.

Hüseyin Can was sad to leave the village :(

Reklamlar

Her türlü yorumlarınızı bekliyorum...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: