Osmangazi Belediyesi Engelli Bakım Merkezi (OBAM)

Osmangazi Belediyesinin yanlış hatırlamıyorsam 2007 senesinde hizmete açtığı engelli bakım merkezi Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip. Haftada 1 gün engelli çocuklar servislerle evlerinden alınıp akşama kadar misafir ediliyor ve günlük bakımları sağlanıyor. Bu hizmet karşılığında da hiç bir ücret talep edilmiyor. Merkezin başlıca amacı engelli çocuğu olan ailelere haftada 1 gün de olsa aklı çocuğunda kalmadan kişisel işlerini halletmeleri için imkan sağlamak.

Kendi başlarına yemek yiyemeyen engelliler çalışanlar tarafından doyuruluyor, tuvalet eğitimi olmayanların temizlikleri de titizlikle yapılıyor. Düzenli ilaç kullanan engellilerin ilaçları da yine aksatmadan veriliyor. Engellilerin bakımlarını yapmakla kalmayıp sosyal hayata katılımlarını sağlamak amacı ile merkezde değişik kurslar veriliyor ve etkinlikler düzenleniyor.Merkezde sağlık personeli, hasta bakıcılar, stajerler, temizlik görevlisi ve 2 de şoför görev alıyor.

Hüseyin Can OBAM’ın ilk çocuklarından, daha resmi açılışı yapılmadan önce gitmeye başlamıştı. OBAM demeye dili dönmediği için “oğuu aev” oyun evi diyor :) ertesi gün oyun evine gidecekse eğer gece uyandıkça sayıklıyor… yani uyanınca gideceğim oyun evine dimi anlamında… sabahları normalde uyanmakta zorlansa bile o sabah erkenden gözlerini açıyor… çok seviyor oyun evini çokkkk… :)

Oğluma bu sevgiyi verdikleri için OBAM’da çalışan tüm personele çokkk teşekkür ediyorum ve böyle güzel ve anlamlı bir merkezi bizlere kazandırdığı için Osmangazi Belediyesine şükranlarımı sunuyorum…

DSCN2359 DSCN2349 DSCN2354 DSCN2356 DSCN2355 P1070787 P1070786 P1070789 DSCN2357

OBAM’da ki çocukların yaptığı takıların sergisi

P1060261 P1060266 P1060267

Reklamlar

Her türlü yorumlarınızı bekliyorum...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: