18 yaşından küçük engelli çocuğu olan boşanmış anneler…

sizler için güzel bir haberim var…

sgk21Şahıs faturalarıyla ilgili uygulamalar bizler yani engelli çocuğu olan aileler tarafından biliniyor ama bilmeyenler için kısa bir açıklamayla konuya giriş yapmak istiyorum. Engelli çocuk için gerekli hasta alt bezlerinin ve ortopedik malzemelerin ücretleri medikalciler tarafından peşin tahsil ediliyor. Daha sonra ilgili rapor, reçete ve fatura (bazen başka evraklar da olabiliyor) SGK’ya teslim ediliyor. Ortalama 2 ay sonra da bu malzemelerin ücretleri çocuk kimin üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanıyorsa onun adına Ziraat Bankasına havale ediliyor.

Buraya kadar her şey iyi güzel ama sorun ebeveynlerin boşanmasıyla başlıyor…du. Eğer annenin sağlık güvencesi yoksa 18 yaşın altındaki çocuklar, hatta muafiyet kararı çıkarılan çocuklar ömür boyu babalarının sağlık güvencesi üzerinden faydalanıyorlar sağlık hizmetlerinden. Bu durumda anneler bahsettiğim malzemeleri kendileri peşin ödediği halde, geri ödemeler babanın adına yapılıyordu. Eğer anne şanslıysa baba ödemeleri annenin çekebilmesi için vekalet veriyordu anneye ama maalesef çoğu baba bunu bile yapmak istemiyor. Bazı babalarınınsa ya nerde oldukları belli değil ya SGK’nın yaptığı ödemeyi anneye vermek istemiyor ya da herhangi başka sorunlar yaşanabiliyordu. Mantıklı düşününce zaten bir kadın eşinden boşandıysa eski eşiyle görüşmek istemeyebilir ama bu durumda görüşmek zorunda kalıyordu. Bazı kadınların eski eşleriyle muhatap olmamak için bahsettiğim malzemelerin geri ödemelerini talep bile etmediklerini biliyorum.

Her zaman söylüyorum, hangi konuda olursa olsun sorun yaşadığımızda bunu mutlaka yetkililere bildirmemiz gerekiyor ki yetkililer sorundan haberdar olsunlar. Maalesef bunu çok az kişi yapıyor. Bense her zaman yaptığım gibi bu sorunu da SGK’da yetkili müdür yardımcısına ilettim. “Sizden başka bunu bize kimse bildirmemişti bu güne kadar” dedi ve ilave etti “ama haklısınız bu gerçekten ciddi bir sorun”. İşte şimdi bu sorunu çözmüşler :)

Benden başka bir annenin daha bu konudaki şikayeti üzerine SGK Bursa İl Müdürlüğü Ankara’ya yazmış ve görüş almış. Artık boşanmış annelerin çocukları için şahıs faturalarının geri ödemeleri annenin adına yapılacakmış. Gerçi bunun için ekstra bir kaç belge istiyorlar ama bence eski eşle muhatap olmak yerine kadınlar bu belgeleri temin etmeye seve seve razı olacaktır.

Bunun için her zamanki evrakların dışında istenen belgeler şunlar:

 • Dilekçe (boşanmış olduğunuzu ve ödemenin sizin hesabınıza yapılmasını istediğinizi belirten)
 • Boşanma kararının fotokopisi
 • Muhtardan alacağınız, çocuğunuza sizin baktığınızı belirten belge (bu belge her ödeme için yeni alınmış olacak)
 • Annenin adına açılmış vadesiz bir hesaba ait İBAN numarasının da olduğu hesap cüzdanı fotokopisi. Eğer engelli bakım parası alıyorsanız zaten Ziraat Bankasında açılmış vadesiz bir hesabınız vardır ayrıca hesap açmanıza gerek yok. Ama hesap cüzdanınızı kontrol edin eğer İBAN numarası belirtilmemişse yeni hesap cüzdanı almanız gerekiyor.
 • Şahıs faturaları için doldurulan bilgi formuna da ödemenin size (annenin) adına yapılacağına dair not düşmeniz gerekiyor.

Yazımın başında engelli çocuğu olan boşanmış annelere güzel bir haberim var demiştim. Bana kalırsa bu haber o kadar güzel ki acaba müjde mi isteseydim? :)

12.09.2013 (sonradan eklenmiş not)
SGK’da evrakları teslim ettiğiniz Şahıs Faturaları gişesinde çalışanların bazıları bu uygulamadan haberdar değiller (maalesef bir çok kurumdaki çalışanlarda olduğu gibi). Eğer evraklarınızı bu şekilde teslim almak istemezlerse bu yazıyın çıktısını alıp gösterebilirsiniz (bir okurum öyle yapmış) ya da şahıs faturalarının işlendiği bölümdeki yetkili müdürle görüşebilirsiniz.

Reklamlar

4 Yanıt to “18 yaşından küçük engelli çocuğu olan boşanmış anneler…”

 1. oya Şengül Says:

  Keske yeail kartlilar icinde biseyler yapilsa biz yeşil kartliyiz ve medikalden aldigimiz hic birseyin parasini alamiyoruz ozel hastaneye bile gidemiyoruz bu cok defa dile getirdum ama ya cocugumu 18 yas altı yapmak icin 3 ayligindan vazgecicem yada bu sekilde devam edicem hic bir sosyal guvencesi olmayan ozel hastanede 18 yas alri diye gozukurken biz devlettin sorumlulugunda yani yesilkartlioliyoruz kizim 3 aylik engelli parasi almasindan dolayi yararlanamiyoruz. 3 aydan 3 aya 800 lira aliyoruz onuda 3 ay icersinde hastane bez ilac olarak geri veriyoruz :(

  • Özlem Yıldırım Şeker Says:

   Mrb Oya hanım…
   Yeşil kartlı olanlar da bez paralarını geri alabiliyor 2012 senesinden beri. Eğer dediğiniz gibi 3 aylık engelli yakını maaşı ilaç ve bzlere gidiyorsa genel sağlık sigortasına geçmek sizin için avantaj olabilir diye düşünüyorum. En düşük GSS primi şu an için aylık 43 tl civarında. Bu primi evin reisi ödediği taktirde bakmakla yükümlü aile bireyleri de sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyor.

 2. sakine özen Says:

  evet bende aynı şekilde magdurum peki şimdi çözüldümü

  • Özlem Yıldırım Şeker Says:

   Evet çözüldü… Yazımda belirttiğim belgelerle SGK’ya müracaat ettikleri takdirde babaları üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanan çocukların medikal giderlerini anneye iade ediyorlar.


Her türlü yorumlarınızı bekliyorum...

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: